Будя, значение на думата – прекъсвам нечий сън; будител, свързваме с деец, просвещение, национално самосъзнание; 1 ноември за нас, българите-Денят на народните будители!
В навечерието на този ден в Професионална гимназия по електротехника и електроника-гр.Пловдив, отделихме време на причината той да попада сред най-светлите български празници. Светъл, заради глагола будя – от мрака, от незнанието към духовно сътворение, към силата на буквите и знанието, и любовта към Отечеството. Светъл, заради идеята, която и до днес българите носим в душите си, а именно да пребъдем чрез будно съзнание и чисти сърца!
В ПГЕЕ – гр. Пловдив, вярваме, че поддържането на равновесие и духовна стабилност за младите днес е възможно чрез познаването на историята и богатствата, които тя носи,и още повече шедьоврите на българската литература. Затова учениците от Ученическия парламент решиха да подберат някои от най-красивите творби, отпаднали през годините от учебните програми по литература, и ,облечени в традиционна българска носия, да ги рецитират пред своите съученици, като поздрав към тях по случай Деня на народните будители.
Ученици имаха честта да чуят история за противопоставянето на времето на война, печал и нечовечност със стремежа към свобода, чиста любов и щастие, разкрити в повестта на Емилиян Станев „Крадецът на праскови“, както и историческата истина за своята войнствена непримиреност, която великият Христо Ботев споделя в творбата си „Защо не съм?“.
Образованието и възпитанието в училище включва любов и почит към дейците и строителите на нашата култура и социална идентичност. Затова в Професионална гимназия по електротехника и електроника-гр.Пловдив, е традиция отбелязването на Денят на народните будители! За нас е важно възпитаниците ни да помнят, да бъдат горди и отговорни за предаването на този буден дух и свободна енергия на идните поколения!
Честит празник!
Автор на статия:
Магдалена Бакалова, училищен психолог